MENÜ

Óvodai nevelésünk célja

 

Az óvodai nevelés célja a 3-6-7 éves gyermekek sokoldalú, harmonikus fejlődésének, gyermeki személyiség kibontakoztatásának elősegítése az életkori, egyéni sajátosságok és az eltérő fejlődési ütem figyelembevételével.

A sokoldalú nevelőmunkának át kell fognia a gyermeki személyiség egészét. Az érzelmi biztonság burokrendszerében biztosítania kell mind a szomatikus, mind a mentális és szociális fejlődést. Nevelésünk lényeges feladata a személyiségfejlesztésben a gyermek testi, lelki és értelmi szükségleteinek kielégítése, az egészséges életmód alakítása.

Az óvodás korú gyermekre jellemző magatartásának érzelmi vezéreltsége, ezért helyi programunk is kiemelten kezeli az érzelmi nevelést. Fontos, hogy a gyermeket az óvodában érzelmi biztonság, otthonosság, derűs, szeretetteli légkör vegye körül.

Az óvoda a gyermek érdeklődésére, kíváncsiságára, mint életkori sajátosságra épít. Biztosítja a gyermekeknek a változatos, élményszerű tevékenységeket, melyeken keresztül tapasztalatokat szerezhet természeti és társadalmi környezetéről.

Az anyanyelv fejlesztése és a kommunikáció különböző formáinak alakítása az óvoda nevelőtevékenységében szintén kiemelt terület. Különösen fontos figyelmet fordítani a beszédkedv fenntartására, a gyermek meghallgatására, a gyermeki kérdések érvényesülésére, válaszok adására valamint a beszédfegyelem kialakítására.

Óvodánk sajátos jellegét az Óvodai Nevelés Országos Alapprogramja mellett a választott kiegészítő tevékenységeink határozzák meg, melyek szorosan kapcsolódnak a község hagyományaihoz, a fenntartó, a szülők igényeihez.

Helyi programunk magas fokú szervezettséggel, a lehető legjobb személyi és tárgyi feltételekkel kívánja biztosítani a gyermekek zavartalan fejlődését.

 

 

Programunkban kiemelt helyen szerepel   - német nemzetiségi nevelés

- néphagyományőrzés

 - környezetvédelem

Német nemzetiségi nevelés

Sajátos arculatunk kialakításában meghatározó szerepe van a nemzetiségi német nyelv mindennapos használatának. Nemcsak a nyelvi kultúra megőrzését, hanem gyökereink ápolását, a hovatartozás tudatát is megadja. A német nyelv használata szerves részét képezi a napi óvodai munkának.

Óvodás csoportjainkban a törvényi előírásnak megfelelően egy magyar óvodapedagógus valamint egy német nemzetiségi végzettségű foglalkozik a gyerekekkel.

Célunk a nemzetiségi nyelv ápolása, a gyermekek nyelvkészségének fejlesztése, a nyelvelsajátítás örömének, a nyelv iránti szeretetnek felkeltése.

Ápoljuk a nemzetiségi életmódhoz, kultúrához kötődő hagyományokat és szokásokat, segítjük a gyermekekben a kisebbségi identitástudat, a hagyományok iránti fogékonyság kialakulását.

 

 

Néphagyományőrzés

Egyediségünket meghatározza, hogy hosszú évek óta a néphagyományok megélése is szerepet játszik nevelési eszközeink között. Célunk, hogy a mai rohanó világunkban még fellelhető hagyományokat az óvodás gyermekekkel megismertessük. Községünk és a magyarság hagyományait építjük be mindennapjainkba, kihasználva közösségteremtő és emberformáló lehetőségeit.

Az óvodás gyermekeknek a foglalkozásokon alkalmuk nyílik elsajátítani könnyebb kézműves technikákat, mint a szövés,nemezelés, batikolás, írókázás, agyagozás.

A néphagyomány-ápoló szellemben nevelkedett gyerekek megismerik a múlt értékeit, a környezetért érzett felelősséget. Ezek a gyerekek érzelmileg gazdagabbá, értelmileg fogékonyabbá válnak, megalapozódik bennük környezetük, a közösség és a haza iránti szeretet érzése.

A néphagyományápolás tevékenységsora:

ősz:

szőlőszüret, barkácsolás a séták során gyűjtött terményekből, szüreti lovas felvonulás, kukoricatörés- és morzsolás, dióverés, befőzés, búcsú, lakodalmas játékok, töklámpás készítés

tél:

tollfosztás, kukoricapattogtatás, Márton napi lampionos felvonulás, ághajtatások, Mikulás, Luca-napi kotyolás, búzaültetés, gyertyaöntés, mézeskalácssütés, Pásztorjáték, Karácsony, farsangozás, Kisze-báb égetés

tavasz:

palántaültetés, Húsvét, tojásfestés, locsolkodás, Májusfa-állítás, Pünkösdölés

nyár:

búzaszedés, koszorúkötés, gyümölcsszüret, nádgyűjtés, barkácsolás terményekből, kenyérsütés augusztus 20-án.

 

Környezetvédelem

 

Az óvoda földrajzi helyzete a természetóvás gazdag eszközrendszerét kínálja. /patak, erdő, Duna-part, rét,stb/ Programunk feladatai közt szerepel, hogy a gyerekek közvetlen módon és aktívan találkozzanak a természettel.

 Minden csoportban kialakítottunk élősarkot növényekkel, állattal. A kisebb gyerekek inkább szemlélőként vesznek részt gondozásukban, míg a nagyok kellő feladattudattal rendelkeznek, így ápolásukban sokat segítenek. Gyorsan megtanulják, hogy zaklatni nem szabad az állatokat. Ezt gyakorolhatják a természetben is, hiszen sokat kirándulunk.

Minden évszakban feladatunknak tekintjük az erdei, kerti termények begyűjtését, melyekből eszközök, díszítő elemek, játékok készülnek. Bemutatjuk az évszakonkénti hagyományos, paraszti munkákat is, mint a kukoricamorzsolás, gyümölcsszüret, tollfosztás, szövés, de ezek mellett jut idő a madarak etetésére, tanulmányozására is.

E nevelési területen fontos feladatunk, hogy a gyerekeket a körülvevő élővilág szeretetére, tiszteletére és megóvására neveljük.

 

Madárbarát óvoda program

Óvodánk az elmúlt nevelési évben már szerzett ismereteket a Madarász ovi programmal kapcsolatosan.

Az elért eredményeken alapul véve tervezzük az idei tanévben a Madárbarát óvoda program megvalósítását illetve az országos szervezethez történő csatlakozást.

 

-Madarak, fák napjának megünneplése,

-kirándulások szervezése madártani ösvényre,

- madárvilág megfigyelése,

-játékos feladatokkal környezettudatos szemlélet formálása,

- az erdő élővilágának megismertetése,

-a dalos madarak közül néhány megfigyelése,

-madarak hangjának meghallgatása,

-a madarak életének megfigyelése,

-megóvásuk fontosságának felismertetése,

-szokássá válik a megfelelő magatartási forma az erdei környezetben.

 

Programunkban jelentős szerepet kap az Egészséges életmódra nevelés.

Az egészséges táplálkozás, rendszeres mozgás életmódbeli megalapozása.

Nagyobb csoportokban rendszeres úszás megszervezése.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Asztali nézet